Mit tegyek ha a gyerekem túl sokat ül a számítógép előtt?
Mit tegyek, ha a gyerekem túl sokat ül a számítógép előtt?
A manuális - vagy ma már nevezzük offline játékoknak - és a közös játék mindig válasz lesz a kérdésre, hogy miért?
Olvasd el mivel segítheted nagyban gyereked fejlődését és hogyan tarthatsz egy egészséges szintet a számítógépes játékidőben!
Sokan leírták már, hogy a túl sok monitor előtt töltött idő, és elhúzódó számítógépes játékidő, milyen káros hatásokkal jár a gyerekekre nézve. Rombolja a fantáziát, a kreatív gondolkodás képességét és a szociális készségeket. Figyelemhiányt, agressziót, magatartásbeli problémákat okozhat az iskolában. Mindemellett a napi szintű, több mint 2 órát meghaladó számítógépes játékidő, könnyebben vezethet elhízáshoz is.
Éppen ezért érdemes a napi rutinba beépíteni a limitált számítógépes játékidőt, például lecsökkenteni maximum fél vagy ¾ órára. Ha korábban több óra játékidő volt megengedve, akkor érdemes fokozatosan csökkenteni a monitor előtt eltöltött időt.
Éljünk azzal a lehetőséggel, hogy amíg a gyerekek a gyerekkorukat töltik, több időt tudunk velük együtt lenni, és hogy szülőként jótékony hatással lehetünk fejlődésükre.
A közös játék mindig kiváló lehetőséget ad a minőségi együtt töltött időre, akár a szabadban mozogva, akár bent családi társasjátékot játszva. Ha pedig nincs időnk együtt játszani, de mégsem szeretnénk gyerekünket a számítógép elé ültetni vagy mobiltelefont, tabletet adni a kezébe. Helyettük, tudatos szülőként, választhatunk számukra olyan játékokat is, amihez semmilyen digitális eszközre nincsen szükség.
Az egyszemélyes készségfejlesztő játékok és a logikai játékok is számos kihívást tartogatnak a gyermeki agy számára. Minden játék típus más-más készséget fejleszt és erősít, a passzív befogadás helyett, interakcióra, részvételre, kreatív gondolkodásra és a szociális készségek aktiválására ösztönzi a gyerekeket.
Ha nincs ötletünk íme néhány remek példa olyan játékokra, amik lehetővé teszik az offline játékot, fejlesztik a logikus gondolkodást, a finommotorikus mozgást és a térlátást. Olyan készségek fejlődhetnek általuk, amikre a valós életben is nagy szükségünk van.
1. Családi Társasjátékok
A klasszikus családi társasjátékok azok, amik képesek egy asztalhoz ültetni akár több generációt is. Ha kellő humorral tudunk játszani, stresszlevezetőként is szolgálhatnak minden korosztály számára. A gyerekeknek való társasjáték fejleszti a problémamegoldó és tervező készséget, a koncentrációt és a másikra való odafigyelés képességét.
Ilyen például a BéKaland társasjáték gyerekeknek, ahol a saját békacsaládunkat kell ügyesen navigálnunk ahhoz, hogy minden békánk beérhessen a célba. Haladjunk azaz ugorjunk kis lépésekben, és ha már nagyon jól haladunk a békáinkkal, akkor egy nehezebb szinten is kipróbálhatjuk a játékot!
Az elmúlt években rendkívül népszerűek lettek, az oktató játékok, amiket kifejezetten tanulási eszközként is használnak az óvodában és az iskolában is. Az okok között szerepel, hogy számos olyan készséget tanulhatnak és gyakorolhatnak segítségükkel a gyerekekek, amik jellemzően, közösségben könnyen és jól elsajátíthatóak.
Az Almamérce, oktató társasjátékot is kifejezetten úgy tervezték, hogy lehetőséget adjon a tanulóknak a szociális készségek és az együttműködés gyakorlására. Sok oktatójátékot úgy terveztek, hogy több játékossal is játszható legyen, ami lehetővé teszi a közösségi interakciót és a csapatmunkát. A hatékony együttműködés és kommunikáció alapvető készségek, amelyekre a gyerekeknek szükségük van a sikerhez mind a tanulmányi, mind a személyes környezetben.
2. Interaktív és szórakoztató offline játékok
Az offline játékok között is vannak bőven olyan játékok, amik lekötik a gyerekekeket, a Cicák és Dobozok vagy a Sárkányok pokla egyszemélyes készségfejlesztő logikai játékok, amik különböző szintű feladványaikkal legalább olyan izgalmasak, mint a számítógépes játékok. A logikus gondolkodásra nagy szükség lesz, ahhoz hogy a gyerekek vagy akár a szülők megoldhassák a különböző pályákat. Ha jól jönne egy kis levezetés, a szép színes figurákkal a gyerekek, önmagukban is szeretnek játszani, és saját történeteket kitalálni, itt szabadon fantáziálhatnak!
A kisebb óvodáskorú gyerekeknek ajánljuk a Ruci buli egyszemélyes készségfejlesztő játékot, amivel játékosan megtaníthatjuk a gyerekeket, hogyan öltözzenek fel megfelelően az időjáráshoz. A gyerekek nagyon kedvelik ezt a mókás játékot, mert ők öltöztethetik fel a szereplőket. Játék közben észrevétlenül elsajátítják a színekről, formákról, sorrendről és a tájolásról való ismereteket.
Bár alapvetően egyszemélyes játékról van szó, ajánljuk, hogy a szülők és pedagógusok is beszélgessenek a gyerekekkel játék közben, mert az időjárás kapcsán játszva taníthatunk más témákat is.
3. Útközben is játszható 3D kirakók és útijátékok
A játékról akkor sem kell lemondani, ha éppen utazás közben vagytok, a 3D-s focilabda kirakó, a Plug & Play Labda vagy a hordozható zseb logikai játék mint az IQ Twins, bármikor elővehető és újrakezdhető logikai játékok, amikkel a logikus gondolkodás erősségét teheted próbára. Felnőttek is játszhatják, sőt egymást is ki lehet hívni egy-egy agytorna bajnokságra!
Jó kikapcsolódást és a virtuális valóság helyett, jó közös játékot!